آرشيو جنبش های اسلامی

 • 18/خرد/1395 - 11:13
  لبنان کوچک ترین سرزمین خاورمیانه است که در شمال فلسطین اشغالی، در جنوب غربی آسیا و در کنار ساحل شرقی مدیترانه قرار دارد و پایتخت آن بیروت است. این سرزمین از دو منطقه کوهستانی تشکیل گردیده که دره بقاع در وسط آن واقع شده و رودخانه های لیتانی و اورنُتس در آن جریان دارد. کشور لبنان پیشینه تاریخی زیادی دارد و علمای برجسته ای از این سرزمین برخاسته اند. اسلام در زمان خلیفه دوم و پس از فتح شام، وارد لبنان و جبل عامل شد. هم اکنون از جمعیت سه میلیونی این کشور در سال 1997، 41 درصد مسلمان شیعه، 27 درصد مسلمان سنی، 16 درصد مارونی، 7 درصد دروزی و 5 درصد ارتدکس یونانی هستند.
 • 14/ارد/1395 - 10:22
  جنبش اسلامی فلسطین
  فلسطین از کشورهای خاورمیانه است که در شرق دریای مدیترانه قرار دارد. این سرزمین مانند پلی سه قاره آسیا، افریقا و اروپا را به هم پیوند می دهد و به همین دلیل، قلب جهان عرب و حلقه پیوند شرق و غرب به شمار می آید. این موقعیت ویژه، کشور فلسطین را به یک منطقه راهبردی در جهان تبدیل کرده است.
 • 7/ارد/1395 - 10:43
  عربستان سعودی از نظر موقعیت جغرافیایی در جنوب غرب قاره آسیا، منطقه خاور میانه، در میان خلیج فارس و دریای سرخ قرار گرفته و بیشتر سرزمین آن را صحرای خشک و بی آب و علف تشکیل می دهد.عربستان از نگاهی تاریخی به علت ظهور اسلام از مکه و مدینه، جایگاه ویژه ای در بین مسلمانان دارد. هم اکنون از جمعیت 5/14 میلیون نفری این کشور (در سال 1989) 85 درصد آن پیرو مذهب اهل سنت و 15 درصد دیگر شیعه هستند.
 • 30/فرو/1395 - 10:05
  سرزمین عراق که در گذشته بین النهرین نامیده می شد، از قدیمی ترین مراکز تمدن آسیا بوده است. عراق در غرب ایران واقع شده و جزو مناطق خاورمیانه به شمار می رود و دارای نفت، منابع طبیعی فراوان و زمین های حاصل خیز و هموار است.اسلام با شکست ساسانیان، در سال سیزده هجری به این سرزمین وارد شد و هم اکنون از جمعیت 22 میلیون نفری این کشور در سال 1997، بیشترین افراد را مسلمانان تشکیل می دهند. از این جمعیت ساکن در عراق 5/62 درصد مسلمان شیعه و 5/34 درصد مسلمان سنی و 7/2 درصد مسیحی می باشند.
 • 21/فرو/1395 - 09:56
  سودان، بزرگ ترین کشور افریقا و حتی جهان اسلام است که یک قسمت از آن در شمال شرق افریقا و قسمت زیادی از آن در صحرای مرکزی افریقا قرار دارد. این کشور به دلیل قرار گرفتن در کنار دریای سرخ و وجود رودخانه نیل در آن، از موقعیت تاریخی و راهبردی برخوردار است.هشتاد درصد جمعیت 32 میلیون نفری سودان (در سال 1997) از نژاد «سامی» (عرب) و 20 درصد دیگر از نژادهای، «دینکا»، «نوبه»، «بجا» و «نوئر» هستند.
 • 24/اسف/1394 - 10:32
  داغستان، از سرزمین های تاریخی مسلمانان است که در کنار ساحل خزر و نواحی شرقی قفقاز شمالی قرار دارد و مرکز حکومت آن «مخاچ قلعه» است. در داغستان اقوام و قبایل مختلف و بیش از سی ملیتزندگی می کنند. به جز زبان عربی (که زبان قرآن به شمار می آید)، زبان های محلی بسیاری مانند؛ ترکی، آذری، آوار، دارگین و... در آن رواج دارد. 88 درصد ساکنان داغستان مسلمان سنی و 4 درصد مسلمان شیعه هستند.
 • 12/اسف/1394 - 10:41
  تونس از کشورهای شمال افریقاست و به خاطر واقع شدن در کنار دریای مدیترانه، بهترین موقعیت را برای تجارت جهانی دارد. اسلام در قرن اول هجری از راه خاور میانه و مصر به کشورهای شمال افریقا و از جمله تونس راه پیدا کرد. در حال حاضر بیشتر مردم تونس را مسلمانان تشکیل می دهند و بیشتر آنها مالکی اند. به دلیل حضور چند ساله ترکان عثمانی تعداد محدودی پیروان مذهب حنفی نیز در این کشور وجود دارد و پیروان دیگر مذاهب در اقلیت هستند.
 • 1/اسف/1394 - 10:43
  تاجیکستان یکی از پنج جمهوری آسیای مرکزی و پایتخت آن شهر دوشنبه است. اسلام از همان آغاز، وارد این سرزمین گردید و بخارا به یکی از مراکز مهم اسلامی در سده های اولیه تبدیل شد. مذهب بیشتر مردم تاجیکستان، سنی حنفی است و تعدادی مسلمان شافعی نیز در تاجیکستان زندگی می کنند. گروه کوچکی از مردم این سرزمین که در بدخشان زندگی می کنند، شیعه هستند و جزو پیروان مذهب اسماعیلیه به شمار می آیند که محل زندگی آنها شرق و جنوب شرقی تاجیکستان است. در حال حاضر 90 درصد شیعیان ساکن بدخشان اسماعیلی و 10 درصد شیعه اثنی عشری هستند.
 • 19/بهم/1394 - 08:58
  پاکستان از کشورهایی است که در شبه قاره هند قرار دارد. این کشور در سال 1947 استقلال خود را از هند به دست آورد و جای خود را در جغرافیایی سیاسی کشورها باز نمود و به عنوان یک کشور مستقل درآمد. حزب «مسلم لیگ» پاکستان برای کسب استقلال این کشور، مبارزات زیادی انجام داد و سرانجام موفق شد 55 سال پیش، دولت مستقل پاکستان را تأسیس و سال ها بر آن حکومت کند. آخرین رهبر این حزب، «نواز شریف» بود که در 12 اکتبر 1999، در یک کودتای نظامی توسط رییس ستاد ارتش، «ژنرال پرویز مشرف» برکنار شد.
  نهضت اسلامی شیعیان پاکستان
 • 11/بهم/1394 - 10:34
  اریتره از شرق به دریای سرخ راه دارد و از شمال و غرب با سودان و از جنوب با اتیوپی و از جنوب شرقی با جمهوری جیبوتی هم مرز است. اریتره 126 جزیره دارد و دارای منابع طبیعی فراوان و زمین های حاصل خیز است. پنجاه درصد مردم اریتره مسلمان هستند؛ ستمدیده ترین مردمانی که به علت موقعیت حساس جغرافیایی و تجاری کشورشان، بیش از چهارصد سال مورد تهاجم کشورهای استعماری قرار داشتند. از سال 1527 تا 1557 پرتغالی ها بر این کشور مسلط شدند و از سال 1557 تا 1885 ترکان عثمانی آن را اشغال کردند.
 • 6/بهم/1394 - 11:30
  مجمع الجزایر مالایا یا سرزمین مالایا که شامل اندونزی، مالزی و فیلیپین امروزی است، در خاور دور و آسیای جنوب شرقی واقع شده است. پیش از ظهور و ورود اسلام، این سرزمین تحت تأثیر فرهنگ و تمدن چین و پیش از آن هندوستان بود و از طریق راه ها و جاده های تجاری نظیر جاده ابریشم با خاورمیانه ارتباط داشت. کیش هندو، بودایی، بت پرستی و آنیمیسم در این سرزمین ها گسترش یافت و سلطه سیاسی و بازرگانی فرمانروایان هندو در قرون متمادی بر این مجمع الجزایر گسترده بود.
 • 6/دى/1394 - 13:34
  اشاره: حاج علی اکرام علی یــِف (1940 – 2011 م) رهبر جنبش اسلامی معاصر جمهوری آذربایجان که نقش بزرگی در احیای هویت اسلامی – شیعی کشورش داشت، پس از عمری جهاد و مبارزه با نظام کمونیستی شوروی سابق و کمونیستهای آمریکایی بعد از فروپاشی شوروی، در اوخر اسفند ماه 1389 وفات یافت.
 • 23/آذر/1394 - 14:37
  سرآغاز
  سال 2006م. با صدمین سالگرد تولد امام حسن البنا، بنیانگذار جماعت اخوان المسلمین مصر مصادف است.
  در کنار مراسم ویژه‌ای که به این مناسبت در مصر و برخی از کشورهای عربی برگزارشد، جماعت اسلامی پاکستان نیز مراسم ویژه‌ای برگزار کرد و کتابی ویژ‌ه درباره‌ی امام حسن البنا و اخوان المسلمین به چاپ رساند.
 • 1/آذر/1394 - 13:19
  تاکنون به نوار غزه به عنوان منطقه‌ای نگاه می شده که فلسطینیان اهل سنت را در برمی گیرد و از جمله مناطقی است که فرقه ها و ادیان دیگری که در دیگر کشورهای عربی و اسلامی شاهد آنها هستیم، نتوانسته اند، در آن نفوذ و رسوخ کنند.
 • 6/آبا/1394 - 09:55
  سپاه بدر نامی آشنا برای رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است که یادآوری آن خاطرات برایشان بسیار شیرین است،در حالی که صدامیان هنوز از ضربه های هولناکی که از آنان خورده اند،از درد به خود میپیچند.
  .در عراق دو خاندان عالم مبارز برجسته وجود دارند:
  1-خاندان صدر
  2-خاندان حکیم
 • 12/خرد/1394 - 11:12
  جنبشی تحت عنوان «جنبش تمرد» علیه آل سعود با صدور بیانیه‌ای اعلام موجودیت کرد.
 • 24/فرو/1394 - 17:17
  می توان به دو نوع رابطه حاکم بر جنبش فتح و نیروهای در خط اسلام، اشاره کرد: روابط فتح با جناح سنتی این خط که اخوان المسلمین نماینده آن است... برخورد فتح با این جریان، با شیوه رسمی که هر نظام عربی در مقابل نیروهای سیاسی مخالف خود بکار می برد، تفاوتی ندارد! ولی تلاشهای پیگیر و مستمری از سوی فتح دنبال شده تا این جناح را به سمت خود جذب کند و یا آن را اصولاً بخشی از حرکت فتح بنامد!. این موضوع آشکارا در مجلس ملی که در آوریل 1987 در الجزایر تشکیل شد، مشاهده گردید. 3 تن از نمایندگان اخوان به عضویت این مجلس درآمدند! دو نفر به شورای مرکزی و دیگری به دبیری مجلس راه یافت.
 • 24/آبا/1393 - 18:08
  گرچه هنوز درباره تاریخ شکل گیری رسمی حزب الله لبنان بین مورخان اختلاف است و برخی آن را به سال 1982 و برخی دیگر به سال 1985 نسبت می دهند، به هر حال حزب الله لبنان حاصل همگرایی و اتحاد مجموعه ای از نیروهای مبارز در صحنه نبرد با اسرائیل در لبنان بود و هسته اولیه آن از اعضا و نیروهای سازمان جنبش محرومان زمین (امل)، سازمان جهاد اسلامی، اعضای حزب الدعوه که به رهنمود علامه سید محمد حسین فضل الله به این سازمان پیوستند و بخشی از اعضای جنبش فتح (شاخه ابوجهاد «خلیل الوزیر») و به طور کل تمام جریانات سیاسی احتمالی متأثر از انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته بود.
 • 17/آبا/1393 - 15:20
  منبع: نشريه «قرائات سياسيه» / ترجمه: استاد سيدهادی خسروشاهی
  مقدمه: از سال 1360، به مدت پنج سال در اروپا با توجه به شرایطی كه پیش آمده بود امكان ارتباط با فرهیختگان و اندیشمندان مسلمان و رهبری حركت‌های اسلامی كشورهای مسلمان كه بسیاری از آن‌ها یا مقیم اروپا بودند یا برای شركت در سمینارها وكنفرانس‌های منعقده، به اروپا می‌آمدند، بطور طبیعی اینجانب روابط فرهنگی گسترده‌ای با تمامی آن‌ها پیدا كردم. در آن برهه نشریات و مجلات اسلامی متعددی در اغلب كشورهای اروپایی و امریكا، از سوی گروه‌ها و سازمان‌های اسلامگرا، منتشر می‌شد و اینجانب نیز با بسیاری از آن‌ها همكاری فكری و قلمی داشتم.
 • 10/آبا/1393 - 16:29
  حسن بن احمد بن عبد الرحمن البنا پایه گذار و رهبرجمعیت اخوان المسلمین در سال1324 قمری در شهرستان محمودیه نزدیک اسکندریه مصر چشم به جهان گشود

صفحه‌ها