1395/9/23
تعداد نظرات:0
11:09
شماره مطلب:13959233967
-A A +A

مردم سوریه آزادسازی کامل شهر حلب را جشن گرفتند

هم‌زمان با آزادسازی شهر حلب، در شمال سوریه از چنگال معارضین مسلح و پیروزی نیروهای ارتش این کشور، شهروندان حلب در خیابان‌ها به جشن و پایکوبی پرداختند.

بر اساس گزارش خبرنگار پرس تی‎‌وی گزارش‌ها حاکی از آزادسازی کامل شهر حلب است. مقامات ارتش سوریه پیشتر اعلام کرده بودند که 99 درصد از مناطق تحت اشغال معارضین آزاد شده است و نیروهای دولتی در آستانۀ پیروزی نهایی قرار دارند.

گروه موسوم به دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز که در لندن مستقر است، پیش از آن اعلام کرده بود: «جنگ در حلب در شرف پایان است.»

در ادامه مجموعه‎‏ای از اخبار لحظه‌‎به‌لحظه دربارۀ آخرین گام‎های ارتش سوریه برای بازپس‌گیری کامل شهر حلب ارائه می‌شود:

** بر اساس گزارش رسانۀ جنگ سوریه (الاعلام الحربی) 375 تروریست در حلب اسلحۀ خود را بر زمین گذاشته و در حال ترک بخش شرقی این شهر هستند.
** در این گزارش آمده است که تاکنون بیش از 8 هزار و غیرنظامی شامل 4 هزار کودک از محله‌های حلب شرقی خارج شده‎اند.

** خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) شامگاه دوشنبه اعلام کرد امنیت به برخی از محله‎های جنوب‌ شرق حلب بازگشته است.

بر اساس این گزارش، یگانی از ارتش سوریه با همیاری نیروهای هم‎پیمان محلۀ بستان قصر را پاکسازی کرده و در حال تعقیب تروریست‌های باقی‌مانده هستند.

پیشتر محلۀ استراتژیک شیخ سعید در جنوب شرق شهر حلب، محلۀ الشحادین و مناطق اسکان، کرم افندی، کرم الدعدع و الصالحین همچنین محله‌های باب المقام، فردوس و قلعه شریف در حلب قدیم به طور کامل تحت کنترل ارتش درآمده بود.

در این گزارش آمده است که در تازه‌ترین عملیات ارتش سوریه، پنج خودروی مجهز به مسلسل سنگین به همراه سرنشینان آن‎ها در روستای الزیده در حومۀ شرقی حلب منهدم شدند.

طبق این گزارش، نیروی هوایی ارتش سوریه نیز ده‎‏ها خودرو و مقر تروریست‎ها را در مناطق بارده، قصر الحیر و اطراف چاه نفتی مهر بمباران کردند.

حلب که زمانی قطب صنعتی سوریه محسوب می‌شد، طی ماه‌های گذشته صحنۀ جنگی تمام‌عیار میان نیروهای دولتی و گروه‌های تروریستی بوده است.

مناطق شرقی حلب از سال 1391 به تصرف گروه‌های معارض دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، درآمد و این شهر به دو بخش غربی و شرقی تقسیم ‌شد که بخش غربی آن تحت کنترل نیروهای سوری بود.

نیروهای ارتش سوریه از 27 تیر مناطق تحت تصرف معارضان را در شرق حلب به محاصره درآورده‌ و عملیات گسترده‌ای را از اول مهر امسال برای آزادسازی کامل این شهر آغاز کرده بودند.

سربازان سوری در عملیات خود از پشتیبانی هوایی جنگنده‌های روسیه برخوردار بودند.

سوریه از سال 2011 (اواخر اسفند 1389) صحنۀ ناآرامی‌های مرگبار است. گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد بحران و ناآرامی در سوریه تاکنون بیش از 470 هزار کشته برجا گذاشته است.

بر اساس این گزارش‌ها، در جنگ پنج‌سالۀ سوریه همچنین نیمی از جمعیت این کشور عربی، حدود 23 میلیون نفر، در داخل و خارج از مرزهای سوریه آواره و بی‌خانمان شده‌اند.

 

افزودن نظر جدید

Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.