1394/8/6
تعداد نظرات:0
09:55
شماره مطلب:139486700
-A A +A

سپاه بدر(یگان نظامی مجلس اعلای شیعیان عراق)

سپاه بدر نامی آشنا برای رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است که یادآوری آن خاطرات برایشان بسیار شیرین است،در حالی که صدامیان هنوز از ضربه های هولناکی که از آنان خورده اند،از درد به خود میپیچند.
.در عراق دو خاندان عالم مبارز برجسته وجود دارند:

1-خاندان صدر

2-خاندان حکیم

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و ادامه سیاست ضد شیعی صدام حسین ،شهید آیت الله سید محمد باقر حکیم به ایران هجرت کردند.با شروع جنگ تحمیلی،گروهی از شیعیان عراقی مخالف صدام به ایران پناهنده شده و تحت نظر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به فرماندهی شهید آیت الله سید محمد باقر حکیم لشکری نظامی تحت عنوان سپاه بدر تشکیل دادند و به مبارزه با رژیم صدام در جبهه های ایران پرداختند.

این یگان نظامی در طول هشت سال دفاع مقدس یکی از آماده ترین لشکرهای جمهوری اسلامی بود و توانست ضربه های مهلیکی بر آنان وارد کنند.برای مثال در عملیات مرصاد(که به نابودی بیشتر توان نظامی منافقین منجر شد)اولین گروهی که با آنان در گیر شد،یگانی از سپاه بدر بود.در کتاب عملیات غیرممکن چاپ نشر فاتحان میخوانیم:چند اتوبوس از سپاه بدر در حال حرکت به منطقه عملیاتی جنوب بودند که در مسیر به منافقین برخوردند و با آنان درگیر شدند.

این مبارزه بی امان سپاه بدر تا هنگام سقوط رژیم صدام در سال1381 ادامه داشت.در این هنگام بود که آنان قهرمانانه به کشورشان برگشتند.اما اتفاقات خوب چندان به درازا نکشید.حدود 6 ماه پس از بازگشت آیت الله سید محمد باقر حکیم به عراق طی انفجاری به شهادت رسیدند.اکثر کارشناسان دخالت آمریکا در این ترور را تایید کرده اند،چون ایشان محبوبیت غیر قابل باوری به دست آورده بودند و میتوانستند برای اشغالگران عراق دردسرساز شوند.علاوه بر آن با استفاده از این ترور میتوانستند به اختلافات بین شیعه و سنی دامن بزنند.اما شیعیان با بصیرت بالا در این دام نیفتادند و جانشین بر حق ایشان سید عمار حکیم را انتخاب کردند.

متاسفانه باسیاستهای غلط دولت وقت عراق مبنی بر از بین بردن گروه های مسلح شیعی،سپاه بدر نیز رو به فروپاشی گذاشت و اختلافات بین اعضا مانع اتحاد آنان شد.این اتفاقات به اشغالگران برای جولان دادن بیشتر در عراق فرصت میداد. با خروج اشغالگران در سال 2011 از خاک عراق،زمینه ای برای رشد دوباره گروه های تکفیری در عراق به وجود آمد.این در حالی بود که دولت مرکزی قدرت چندانی نداشت و گروه مقاومتی هم وجود نداشت که در برابر آنان ایستادگی کند.بحران سوریه نیز به قدرت گرفتن تروریستها کمک بیشتری کرد.

سر انجام این زخم چرکین با حمله خرداد امسال داعش به عراق و تصرف شهر موصل سر باز کرد.این موقعیت بسیار خطرناک برای عراق سبب اتحاد دوباره گروه های مقاومت شد.کتائب حزب الله و حرکة النجباء که در سوریه تجربه بسیاری اندوخته بودند به عراق بازگشتند.در این میان فرصت برای احیای دوباره سپاه بدر نیز محقق شد.هادی العامری فرمانده کنونی سپاه بدر،مسئولیت مقابله با داعش را در عراق دارد.با اتحاد ارتش،گروه های مقاومت شیعی،اهل تسنن و عشایر دیگر مجالی برای تروریستها باقی نمیماند.

حیدر العبادی نخست وزیر کنونی عراق اعلام کرده که قصد تشکیل یگان نظامی مردمی با نظارت دولت را دارد که حامی همیشگی دولت باشد.این طرح که موفقیت خود را ثابت کرده(بسیج در ایران و یگان های دفاع مردمی در سوریه)امیدهای زیادی را برای بازگشت به دوران اوج سپاه بدر ایجاد کرده است.
منبع: سایت مقاومت اسلامی

افزودن نظر جدید

Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.